Ga naar de inhoud

Gidsen / Specificaties

ASTM A105 vs A350 LF2: Welke Koolstofstalen Smeedkwaliteit Hebt U Nodig

13 oktober 2026

Gebolde stalen buisflensverbinding in een buitenleiding, de toepassing van A105- en LF2-smeedstukken

A105 en A350 LF2 zijn de twee koolstofstaalkwaliteiten die inkopers het vaakst zien bij gesmede flenzen, fittingen en klepdelen. Op papier lijken ze bijna gelijk, en veel inkopers vragen zich af waarom LF2 meer kost. Het verschil is taaiheid bij lage temperatuur, ondersteund door een verplichte slagproef. Deze gids vergelijkt de twee, legt uit waar elk wordt gebruikt en laat zien wat u in een RFQ zet om de kwaliteit te krijgen die het leidingsysteem nodig heeft.

Diagram: ASTM A105 vs A350 LF2, welke koolstofstalen smeedkwaliteit u nodig hebt

Wat de twee specificaties dekken

ASTM A105 dekt koolstofstalen smeedstukken voor leidingcomponenten die bij omgevings- en hogere temperaturen worden gebruikt. Het is de standaardspecificatie voor gesmede flenzen, fittingen, klephuizen en vergelijkbare onderdelen in olie-, gas-, water-, stoom- en algemene procesleidingen. De chemie is eenvoudig: koolstof tot 0.35 procent, mangaan ongeveer 0.60 tot 1.05 procent en silicium ongeveer 0.10 tot 0.35 procent. De minimale treksterkte is 485 MPa en de minimale vloeigrens 250 MPa, met een rek van minstens 22 procent en een maximale hardheid van 187 HBW.

ASTM A350 LF2 dekt koolstofstalen en laaggelegeerde smeedstukken voor leidingcomponenten die kerftaaiheid bij lage temperatuur nodig hebben. LF2 is de koolstof-mangaan-siliciumkwaliteit in de specificatie. Het heeft vergelijkbare sterktegrenzen, 485 tot 655 MPa trek en 250 MPa minimale vloeigrens, maar voegt een Charpy-slagproef bij min 46 graden Celsius toe en een maximale hardheid van ongeveer 197 HBW. Klasse 1 is genormaliseerd, of aan de lucht afgekoeld en ontlaten. Klasse 2 is gehard en ontlaten voor hogere sterkte.

De ASME-versies dragen het voorvoegsel SA, dus SA-105 en SA-350 LF2, en komen voor in drukontwerpcodes en in flensnormen zoals ASME B16.5 en B16.47.

Naast elkaar

Kenmerk A105 A350 LF2
Beoogde toepassing Omgevings- en hogere temperatuur Lage temperatuur, kerftaaiheid vereist
Gebruikelijke chemie C 0.35 max, Mn 0.60 tot 1.05 C 0.30 max, Mn 0.60 tot 1.35
Minimale vloeigrens 250 MPa 250 MPa
Treksterktebereik 485 MPa min 485 tot 655 MPa
Maximale hardheid 187 HBW Ongeveer 197 HBW
Slagproef Niet vereist door de norm Vereist, Charpy bij -46 °C
Warmtebehandeling Hangt af van afmeting en klasse, vaak genormaliseerd Genormaliseerd of H&O, altijd warmtebehandeld
Gebruikelijke prijs Basis Ongeveer 10 tot 25 procent meer

Controleer de actuele uitgave van elke norm voordat u offreert, omdat grenzen en regels tussen uitgaven veranderen, en de afmetingen van flenzen volgen aparte normen.

Slagproef, in gewone woorden

Een Charpy-proef breekt een klein gekerfd staafje met een slinger en meet de geabsorbeerde energie. Staal dat bij kamertemperatuur taai is, kan bij lage temperaturen bros worden, dus de slagenergie daalt sterk onder een overgangstemperatuur. Een brosse breuk in een drukonderdeel kan plotseling en groot zijn, en daarom eisen leidingcodes een beproefde taaiheid zodra de minimale ontwerpmetaaltemperatuur laag genoeg is.

LF2 moet een minimale Charpy-energie halen bij min 46 graden Celsius. Een gebruikelijke eis is een gemiddelde van ongeveer 20 J over drie proefstukken, zonder enkele waarde onder ongeveer 16 J, voor proefstukken van volledige maat. Zware onderdelen en kleinere proefstukken hebben aangepaste grenzen. A105 heeft die eis niet in de eigen norm, maar een inkoper kan slagproeven als aanvullende eis toevoegen, en genormaliseerd A105 slaagt bij matig koude temperaturen vaak.

De keuze tussen de twee wordt bepaald door de ontwerpcode, niet door voorkeur. Codes zoals ASME B31.3 geven regels voor wanneer een slagproef nodig is, op basis van de minimale ontwerptemperatuur, het materiaal en de dikte. Vraag de ontwerpingenieur om de minimale metaaltemperatuur, en schrijf de bijbehorende kwaliteit op.

Warmtebehandeling

Warmtebehandeling is een tweede verschil. Bij A105 hangen de regels af van afmeting en drukklasse. Kleinere onderdelen van lagere klasse mogen als gesmeed worden geleverd, terwijl grotere of onderdelen van hogere klasse warmtebehandeld moeten worden, meestal door normaliseren. Veel leveranciers normaliseren al het A105 en markeren het als A105N om twijfel weg te nemen. Bij LF2 is warmtebehandeling altijd vereist. Onderdelen van Klasse 1 worden genormaliseerd, of aan de lucht afgekoeld vanaf de smeedtemperatuur en ontlaten, wat de korrel verfijnt en de taaiheid geeft die de slagproef nodig heeft. Klasse 2 wordt gehard en ontlaten. Onze gids over warmtebehandeling van smeedstukken legt uit wat elke behandeling doet.

Warmtebehandeling verklaart het grootste deel van het prijsverschil. LF2 vraagt een volledige ovencyclus bij elk onderdeel, plus slagproefstukken, plus extra papierwerk. A105 kan een deel daarvan bij kleine maten vaak overslaan.

Waar elk wordt gebruikt

Toepassing Gebruikelijke kwaliteit
Water-, stoom- en algemene procesleidingen, gematigd klimaat A105
Stroomleidingen voor olie en gas in gematigde klimaten A105
Pijpleidingen en processen in koude regio’s, onder ongeveer min 29 °C ontwerptemperatuur LF2
Cryogene toepassing onder min 46 °C LF3 of austenitisch roestvast staal
Onderzees en offshore met lage zeetemperatuur LF2 of projectspecificatie
Zure toepassing met hardheidsgrenzen A105 met extra hardheidsgrens, volgens NACE-regels

Een derde kwaliteit is het kennen waard. A350 LF3 bevat 3.5 procent nikkel en wordt beproefd bij min 101 graden Celsius. Voor koudere toepassingen behouden austenitische roestvaste staalsoorten zoals F304L of F316L, behandeld in onze gids over roestvast stalen smeedstukken, hun taaiheid bij zeer lage temperaturen.

Flenzen en fittingen in de praktijk

De meeste A105- en LF2-smeedstukken zijn flenzen, fittingen en klephuizen, en de vorm volgt maatnormen. Flenzen worden gesmeed volgens de maten en drukklassen van ASME B16.5. Lasnek-, opsteek-, blinde en lasmofflenzen hebben elk een standaardprofiel, wat gereedschap en tolerantie eenvoudig houdt. Onze gids over gesmede flenzen behandelt de typen. Klephuizen komen aan bod in gesmede klephuizen.

Omdat deze onderdelen standaard zijn, is de prijsdruk hoog en varieert de kwaliteit. Markering is een goede eerste controle. Een conforme flens heeft de naam of het merkteken van de fabrikant, de norm, de kwaliteit, de maat, de drukklasse en het smeltnummer ingeslagen op de rand. Een ontbrekende of onduidelijke markering is een reden om vragen te stellen vóór de bestelling, niet nadat die is verzonden.

Documenten om te vragen

Vraag voor elk druksmeedstuk om een materiaalbeproevingsrapport dat het smeltnummer koppelt aan chemie, mechanische beproevingsresultaten en warmtebehandeling. Voor LF2 moet het rapport de waarden van de slagenergie, de beproevingstemperatuur en de proefstukgrootte tonen. EN 10204 type 3.1 is de gebruikelijke certificaatvorm, afgegeven door de bevoegde inspecteur van de fabrikant, en type 3.2 voegt een getuige van een derde partij toe. Onze notitie over certificeringen en normen voor smeedwerk legt het verschil en de kosten van elk uit.

Beproevingsfrequentie en wie getuige is

Hoeveel onderdelen worden beproefd, doet er even toe als de beproevingsgrenzen. De normen leggen de frequentie vast in termen van partijen voor warmtebehandeling. Voor A105 worden trek- en hardheidsproeven genomen uit elke warmtebehandelde partij, en de partijgrootte hangt af van de onderdeelgrootte. Voor LF2 worden slagproeven eveneens uit elke partij genomen, met drie proefstukken per set. Een partij is een groep onderdelen van dezelfde smelt, dezelfde warmtebehandelingscyclus en vergelijkbare grootte, dus een grote bestelling kan meerdere partijen bevatten, elk met eigen beproevingsresultaten. Vraag hoe de leverancier een partij definieert en controleer dat het beproevingsrapport elke partij in uw zending vermeldt. Een rapport dat slechts één partij van een bestelling van tien partijen dekt, zegt weinig over de rest.

Heeft het project onafhankelijk bewijs nodig, dan kan een inspecteur van een derde partij de beproevingen bijwonen en het certificaat ondertekenen. Dat voegt kosten en tijd toe, dus spreek het af in de offertefase en zeg welke beproevingen worden bijgewoond. Onze gids over certificeringen en normen voor smeedwerk laat zien hoe certificaatniveaus verschillen.

Zure toepassing en hardheid

Olie- en gassystemen die waterstofsulfide verwerken, worden zure toepassing genoemd. Daarin maakt hoge hardheid staal gevoelig voor sulfidespanningsscheuren, dus normen zoals NACE MR0175 en ISO 15156 beperken de hardheid en soms de chemie. A105 voor zure toepassing wordt normaal geleverd met een maximale hardheid van ongeveer 22 HRC en vaak met grenzen aan koolstofequivalent en restelementen. Dit zijn extra eisen bovenop A105, en ze moeten op de bestelling staan. Een gewone A105-flens die toevallig onder de hardheidsgrens zit, is niet hetzelfde als een flens die volgens de regels voor zure toepassing is beproefd en gecertificeerd, en het certificaat moet zeggen welke u koopt.

Fouten van inkopers

De meest voorkomende fout is de goedkopere kwaliteit bestellen om te besparen en dan ontdekken dat de projectspecificatie slagproeven vereiste. Een zending flenzen vervangen kost veel meer dan het verschil vooraf betalen. Een tweede fout is alleen het materiaal te specificeren en niet de flensnorm, drukklasse en afdichtvlak, waardoor de leverancier moet gokken naar de afmetingen. Een derde is een certificaat accepteren dat het smeltnummer op het onderdeel niet toont. Een vierde is offertes vergelijken waarvan de ene normaliseren en slagproeven bevat en de andere niet, waardoor de goedkopere er beter uitziet dan hij is.

De oplossing voor al deze fouten is dezelfde. Schrijf de volledige aanduiding op, noem de normen en uitgaven, en vraag elke leverancier te vermelden wat in de prijs is inbegrepen, inclusief warmtebehandeling, beproevingen en certificaten. De offertes sluiten dan op elkaar aan, en de verschillen die overblijven zijn echt.

Voorraad, levertijd en herleidbaarheid

Standaardmaten A105-flenzen zijn breed op voorraad, en grote bestellingen van gangbare maten kunnen snel worden verzonden. LF2 is minder breed op voorraad, en bijzondere maten of hogere klassen moeten vaak op bestelling worden gesmeed. Op bestelling smeden duurt langer, omdat het staal moet worden gekocht of gezaagd, het onderdeel gesmeed en warmtebehandeld, beproevingen afgerond en certificaten afgegeven. Plan bij projectwerk het schema rond de beproevings- en certificaatstappen, niet alleen rond de smeedstap. Herleidbaarheid van de staalsmelt tot het afgewerkte onderdeel hoort bij wat u betaalt, dus sta erop dat het smeltnummer op het onderdeel is ingeslagen en op het certificaat staat. Een smeedstuk dat niet tot een smelt herleid kan worden, is niet geschikt voor drukdienst, hoe het er ook uitziet.

Wat u in de RFQ zet

Schrijf de volledige aanduiding op, bijvoorbeeld ASTM A350 LF2 Klasse 1 flens volgens ASME B16.5, met uitgave en drukklasse. Geef de minimale ontwerpmetaaltemperatuur als u die hebt, het type beproeving en certificaat, de markeringseisen en eventuele aanvullende eisen. Vermeld het aantal per maat. Accepteert u voor een mild klimaat beide kwaliteiten, zeg dan dat u beide prijzen wilt. Vraag om de maten te controleren aan de hand van de flensnorm.

Volgende stap

Stuur een RFQ met de lijst van flenzen of fittingen. Wij koppelen u aan maximaal 3 smeedleveranciers die deze kwaliteiten in uw maten maken, en wij reageren binnen 24 werkuren. Voor de bredere checklist, lees hoe u een smeedleverancier kiest.

Veelgestelde vragen

Kan ik A105-flenzen gebruiken in plaats van LF2 bij koude toepassingen?

Alleen als de ontwerpcode en uw ingenieur akkoord gaan. LF2 wordt op slagvastheid beproefd bij min 46 graden Celsius, wat A105 niet hoeft. A105 kan bij koude toepassingen worden gebruikt wanneer de ontwerpcode vrijstelling van de slagproef toestaat of wanneer u extra slagproeven bestelt, maar die beslissing ligt bij de ontwerpingenieur.

Is LF2 sterker dan A105?

Niet veel. Beide hebben een minimale vloeigrens van 250 MPa en een minimale treksterkte van 485 MPa. LF2 heeft ook een maximale treksterkte en een strengere warmtebehandeling, met een verplichte slagproef. De reden om LF2 te kiezen is taaiheid bij lage temperatuur, niet sterkte.

Kan hetzelfde smeedstuk aan zowel A105 als LF2 voldoen?

Soms. Een genormaliseerd smeedstuk met geschikte chemie kan aan beide voldoen, en sommige leveranciers verkopen onderdelen met dubbele certificering. Dubbele certificering vraagt beide sets beproevingen, dus bevestig het voordat u op die basis offreert.

Offerte nodig voor dit onderdeel?

Stuur de tekening. Wij koppelen u aan maximaal 3 smeedleveranciers en reageren binnen 24 werkuren.

Verstuur mijn RFQ

Verder lezen