Przejdź do treści

Poradniki / Specyfikacje

ASTM A105 i A350 LF2: jakiego gatunku stali węglowej do kucia potrzeba

13 października 2026

Skręcone śrubami połączenie kołnierzowe rur stalowych na zewnętrznym ciągu rurociągu, zastosowanie odkuwek A105 i LF2

A105 i A350 LF2 to dwa gatunki stali węglowej, które kupujący najczęściej widzą na kutych kołnierzach, armaturze i częściach zaworów. Na papierze wyglądają niemal tak samo i wielu kupujących zastanawia się, dlaczego LF2 kosztuje więcej. Różnicą jest udarność w niskiej temperaturze, poparta wymaganą próbą udarności. Ten poradnik porównuje oba gatunki, wyjaśnia, gdzie każdy się stosuje, i pokazuje, co wpisać w RFQ, aby otrzymać gatunek, którego wymaga instalacja rurowa.

Schemat: ASTM A105 i A350 LF2, jakiego gatunku stali węglowej do kucia potrzeba

Co obejmują obie specyfikacje

ASTM A105 obejmuje odkuwki ze stali węglowej na elementy rurociągów pracujące w temperaturze otoczenia i wyższej. To domyślna specyfikacja dla kutych kołnierzy, armatury, korpusów zaworów i podobnych części w instalacjach ropy, gazu, wody, pary i ogólnych instalacjach procesowych. Skład jest prosty: węgiel do 0.35 procent, mangan około 0.60 do 1.05 procent i krzem około 0.10 do 0.35 procent. Minimalna wytrzymałość na rozciąganie wynosi 485 MPa, minimalna granica plastyczności 250 MPa, wydłużenie co najmniej 22 procent, a maksymalna twardość 187 HBW.

ASTM A350 LF2 obejmuje odkuwki ze stali węglowej i niskostopowej na elementy rurociągów wymagające udarności z karbem w niskiej temperaturze. LF2 to gatunek węglowo-manganowo-krzemowy w tej specyfikacji. Ma podobne limity wytrzymałości, 485 do 655 MPa na rozciąganie i minimalną granicę plastyczności 250 MPa, ale dodaje próbę udarności Charpy’ego w temperaturze minus 46 stopni Celsjusza oraz maksymalną twardość około 197 HBW. Class 1 jest normalizowana albo chłodzona na powietrzu i odpuszczana. Class 2 jest hartowana i odpuszczana dla wyższej wytrzymałości.

Wersje ASME mają przedrostek SA, czyli SA-105 i SA-350 LF2, i pojawiają się w przepisach projektowych dla urządzeń ciśnieniowych oraz w normach kołnierzy, takich jak ASME B16.5 i B16.47.

Zestawienie

Cecha A105 A350 LF2
Przewidziane zastosowanie Temperatura otoczenia i wyższa Niska temperatura, wymagana udarność z karbem
Typowy skład C 0.35 max, Mn 0.60 do 1.05 C 0.30 max, Mn 0.60 do 1.35
Minimalna granica plastyczności 250 MPa 250 MPa
Zakres wytrzymałości na rozciąganie 485 MPa min 485 do 655 MPa
Maksymalna twardość 187 HBW Około 197 HBW
Próba udarności Norma jej nie wymaga Wymagana, Charpy w -46 °C
Obróbka cieplna Zależy od rozmiaru i klasy, często normalizowanie Normalizowanie lub Q&T, zawsze obrabiana cieplnie
Typowa cena Bazowa Około 10 do 25 procent wyższa

Przed złożeniem oferty proszę sprawdzić aktualne wydanie każdej normy, bo limity i zasady zmieniają się między wydaniami, a wymiary kołnierzy wynikają z odrębnych norm.

Próba udarności prostymi słowami

Próba Charpy’ego łamie małą próbkę z karbem wahadłowym młotem i mierzy pochłoniętą energię. Stal, która jest wytrzymała w temperaturze pokojowej, w niskich temperaturach może stać się krucha, więc energia łamania gwałtownie spada poniżej temperatury przejścia. Kruche pęknięcie części ciśnieniowej może być nagłe i duże, dlatego przepisy dotyczące rurociągów wymagają badanej udarności, ilekroć minimalna projektowa temperatura metalu jest wystarczająco niska.

LF2 musi wykazać minimalną energię Charpy’ego w temperaturze minus 46 stopni Celsjusza. Typowe wymaganie to średnio około 20 J z trzech próbek, bez pojedynczej wartości poniżej około 16 J, dla próbek pełnowymiarowych. Dla części grubych i mniejszych próbek limity są korygowane. A105 nie ma takiego wymagania we własnej normie, ale kupujący może dodać badanie udarności jako wymaganie uzupełniające, a normalizowana A105 często przechodzi próbę w umiarkowanie niskich temperaturach.

O wyborze między nimi decyduje przepis projektowy, a nie preferencje. Przepisy takie jak ASME B31.3 podają zasady, kiedy badanie udarności jest potrzebne, w zależności od minimalnej temperatury projektowej, materiału i grubości. Proszę zapytać inżyniera projektanta o minimalną temperaturę metalu i wpisać odpowiadający jej gatunek.

Obróbka cieplna

Obróbka cieplna to kolejna różnica. W A105 zasady zależą od rozmiaru i klasy ciśnienia. Mniejsze części niższych klas mogą być dostarczane w stanie po kuciu, natomiast większe lub wyższych klas muszą być obrabiane cieplnie, zwykle przez normalizowanie. Wielu dostawców normalizuje całą A105 i oznacza ją A105N, by wyeliminować wątpliwości. W LF2 obróbka cieplna jest zawsze wymagana. Części Class 1 są normalizowane albo chłodzone na powietrzu od temperatury kucia i odpuszczane, co rozdrabnia ziarno i daje udarność, której wymaga próba. Class 2 jest hartowana i odpuszczana. Nasz poradnik o obróbce cieplnej odkuwek wyjaśnia, co daje każdy z zabiegów.

Obróbka cieplna wyjaśnia większość różnicy w cenie. LF2 wymaga pełnego cyklu pieca dla każdej części, plus próbek do prób udarności, plus dodatkowych dokumentów. W A105 przy małych rozmiarach często można pominąć część tych kroków.

Gdzie stosuje się każdy z gatunków

Zastosowanie Typowy gatunek
Rurociągi wodne, parowe i ogólnoprocesowe, klimat umiarkowany A105
Przewody przesyłowe ropy i gazu w klimacie umiarkowanym A105
Rurociągi i instalacje w regionach zimnych, poniżej około minus 29 °C temperatury projektowej LF2
Zastosowania kriogeniczne poniżej minus 46 °C LF3 lub austenityczna stal nierdzewna
Podmorskie i offshore przy niskiej temperaturze wody LF2 lub specyfikacja projektu
Środowisko kwaśne z limitami twardości A105 z dodatkowym limitem twardości, wg zasad NACE

Warto znać trzeci gatunek. A350 LF3 zawiera 3.5 procent niklu i jest badany w temperaturze minus 101 stopni Celsjusza. Do jeszcze niższych temperatur austenityczne stale nierdzewne, takie jak F304L lub F316L, opisane w naszym poradniku o odkuwkach ze stali nierdzewnej, zachowują udarność w bardzo niskich temperaturach.

Kołnierze i armatura w praktyce

Większość odkuwek A105 i LF2 to kołnierze, armatura i korpusy zaworów, a ich kształt wynika z norm wymiarowych. Kołnierze kuje się zgodnie z rozmiarami i klasami ciśnienia ASME B16.5. Typy z szyjką do spawania, nasuwane, ślepe i do spawania kielichowego mają standardowy profil, co upraszcza oprzyrządowanie i tolerancje. Nasz poradnik o kutych kołnierzach omawia te typy. Korpusy zaworów opisano w poradniku o kutych korpusach zaworów.

Ponieważ części te są standardowe, presja cenowa jest duża, a jakość bywa różna. Dobrym pierwszym sprawdzianem jest oznakowanie. Kołnierz zgodny z normą ma na obrzeżu wybite nazwę lub znak producenta, normę, gatunek, rozmiar, klasę ciśnienia i numer wytopu. Brakujące lub niewyraźne oznakowanie to powód, by zadać pytania przed zamówieniem, a nie po wysyłce.

Dokumenty, o które warto prosić

Dla każdej odkuwki ciśnieniowej proszę poprosić o świadectwo badań materiału, które łączy numer wytopu ze składem chemicznym, wynikami prób mechanicznych i obróbką cieplną. Dla LF2 świadectwo musi podawać wartości energii łamania, temperaturę próby i rozmiar próbki. EN 10204 typ 3.1 to powszechna forma świadectwa, wydawana przez upoważnionego inspektora producenta, a typ 3.2 dodaje świadka strony trzeciej. Nasza notatka o certyfikatach i specyfikacjach odkuwek wyjaśnia różnicę i koszt każdego z nich.

Częstotliwość badań i kto jest świadkiem

To, ile części się bada, liczy się tak samo jak limity badań. Normy ustalają częstotliwość w kategoriach partii obróbki cieplnej. Dla A105 próby rozciągania i twardości pobiera się z każdej partii obrobionej cieplnie, a wielkość partii zależy od rozmiaru części. Dla LF2 próby udarności również pobiera się z każdej partii, po trzy próbki na zestaw. Partia to grupa części z tego samego wytopu, tego samego cyklu obróbki cieplnej i o podobnym rozmiarze, więc duże zamówienie może składać się z kilku partii, każda z własnymi wynikami badań. Proszę zapytać dostawcę, jak definiuje partię, i sprawdzić, czy świadectwo badań wymienia każdą partię w Państwa dostawie. Świadectwo obejmujące tylko jedną partię z dziesięciu mówi niewiele o pozostałych.

Jeśli projekt wymaga niezależnego potwierdzenia, inspektor strony trzeciej może być świadkiem badań i podpisać świadectwo. Zwiększa to koszt i czas, więc warto to uzgodnić na etapie oferty i wskazać, które badania są świadkowane. Nasz poradnik o certyfikatach i specyfikacjach odkuwek pokazuje, jak różnią się poziomy świadectw.

Środowisko kwaśne i twardość

Instalacje ropy i gazu, które przetwarzają siarkowodór, nazywa się środowiskiem kwaśnym. W nich wysoka twardość naraża stal na pękanie siarczkowe pod naprężeniem, więc normy takie jak NACE MR0175 i ISO 15156 ograniczają twardość, a czasem także skład. A105 do środowiska kwaśnego dostarcza się zwykle z maksymalną twardością około 22 HRC i często z limitami równoważnika węgla oraz pierwiastków resztkowych. To wymagania dodatkowe ponad A105 i trzeba je wpisać w zamówieniu. Zwykły kołnierz A105, który akurat mieści się poniżej limitu twardości, to nie to samo co kołnierz badany i certyfikowany według zasad środowiska kwaśnego, a świadectwo powinno wskazywać, który z nich Państwo kupują.

Błędy popełniane przez kupujących

Najczęstszym błędem jest zamówienie tańszego gatunku dla oszczędności, a potem odkrycie, że specyfikacja projektu wymagała badania udarności. Wymiana partii kołnierzy jest znacznie droższa niż zapłacenie różnicy na początku. Drugi błąd to określenie tylko materiału, bez normy kołnierza, klasy ciśnienia i uszczelnienia, co zmusza dostawcę do zgadywania wymiarów. Trzeci to przyjęcie świadectwa, które nie pokazuje numeru wytopu na części. Czwarty to porównywanie ofert, z których jedna zawiera normalizowanie i próby udarności, a druga nie, co sprawia, że tańsza wygląda lepiej, niż jest.

Lekarstwo na wszystkie te błędy jest takie samo. Proszę wpisać pełne oznaczenie, wskazać normy i wydania oraz poprosić każdego dostawcę o wymienienie, co obejmuje cena, w tym obróbkę cieplną, badania i świadectwa. Oferty wtedy się zbiegają, a pozostałe różnice są prawdziwe.

Stan magazynowy, termin i identyfikowalność

Standardowe rozmiary kołnierzy A105 są szeroko magazynowane, a duże zamówienia popularnych rozmiarów mogą być wysłane szybko. LF2 jest magazynowana mniej powszechnie, a rozmiary specjalne lub wyższe klasy często trzeba kuć na zamówienie. Kucie na zamówienie trwa dłużej, bo stal trzeba kupić lub pociąć, część odkuć i obrobić cieplnie, ukończyć badania i wydać świadectwa. W pracy projektowej harmonogram należy oprzeć na etapach badań i świadectw, a nie tylko na etapie kucia. Identyfikowalność od wytopu stali do gotowej części jest częścią tego, za co Państwo płacą, więc proszę żądać numeru wytopu wybitego na części i podanego na świadectwie. Odkuwka, której nie można powiązać z wytopem, nie nadaje się do pracy ciśnieniowej, niezależnie od wyglądu.

Co wpisać w RFQ

Proszę podać pełne oznaczenie, na przykład kołnierz ASTM A350 LF2 Class 1 wg ASME B16.5, z wydaniem i klasą ciśnienia. Jeśli jest dostępna, proszę podać minimalną projektową temperaturę metalu, rodzaj badań i świadectwa, wymagania dotyczące znakowania i wszelkie wymagania uzupełniające. Proszę wskazać ilość dla każdego rozmiaru. Jeśli zaakceptują Państwo oba gatunki dla łagodnego klimatu, proszę zaznaczyć, że chcą Państwo obu cen. Proszę poprosić o sprawdzenie wymiarów względem normy kołnierza.

Następny krok

Proszę wysłać RFQ z listą kołnierzy lub armatury. Dopasujemy Państwa do maksymalnie 3 dostawców odkuwek, którzy wytwarzają te gatunki w Państwa rozmiarach, i odpowiemy w ciągu 24 godzin roboczych. Szerszą listę kontrolną omawia poradnik jak wybrać dostawcę odkuwek.

Najczęstsze pytania

Czy w zimnym środowisku mogę użyć kołnierzy A105 zamiast LF2?

Tylko jeśli zgodzą się na to przepisy projektowe i Państwa inżynier. LF2 jest badany udarnościowo w temperaturze minus 46 stopni Celsjusza, czego A105 nie musi spełniać. A105 można stosować w zimnym środowisku, gdy przepis projektowy dopuszcza zwolnienie z próby udarności lub gdy zamówią Państwo dodatkowe badania udarności, ale decyzja należy do inżyniera projektanta.

Czy LF2 jest mocniejsza od A105?

Niewiele. Obie mają minimalną granicę plastyczności 250 MPa i minimalną wytrzymałość na rozciąganie 485 MPa. LF2 ma dodatkowo maksymalną wytrzymałość na rozciąganie i ściślejszą obróbkę cieplną, z wymaganą próbą udarności. Powodem wyboru LF2 jest udarność w niskiej temperaturze, a nie wytrzymałość.

Czy jedna odkuwka może spełniać zarówno A105, jak i LF2?

Czasem. Normalizowana odkuwka o odpowiednim składzie może spełniać obie normy, a niektórzy dostawcy sprzedają części z podwójnym certyfikatem. Podwójna certyfikacja wymaga obu zestawów badań, więc proszę ją potwierdzić, zanim złożą Państwo ofertę na tej podstawie.

Potrzebna oferta na tę część?

Proszę wysłać rysunek. Dopasujemy maksymalnie 3 dostawców odkuwek i odpowiemy w ciągu 24 godzin roboczych.

Wyślij moje RFQ

Czytaj dalej