Przejdź do treści

Strona główna / Materiały do kucia

Materiały do kucia: stal, stal nierdzewna, aluminium, tytan i stopy niklu

Każdy stop ma własne okno kucia i nie każda kuźnia potrafi je utrzymać. Proszę podać w RFQ gatunek i specyfikację, abyśmy dopasowali tylko dostawców, którzy już kują ten materiał.

Temperatura kucia i dopasowanie dostawców według materiału

Temperatury to typowe zakresy kucia na gorąco. Tytan i stopy niklu mają najmniej zdolnych dostawców.

MateriałTypowy zakres kuciaCo warto wiedzieć
Stal węglowa (1020, 1045)1100 do 1250 °CNajszersza baza dostawców. Wały, kołnierze, odkuwki kół zębatych i ogólne wyroby metalowe.
Stal stopowa (4140, 4340, 8620)1100 do 1230 °CPoddawana obróbce cieplnej dla wytrzymałości lub nawęglana. Proszę podać wymaganą twardość lub klasę wytrzymałości.
Stal nierdzewna (304, 316, 17-4 PH, F51)1050 do 1200 °CWęższe okno kucia i większe zużycie matryc. Częsta w zaworach, armaturze i kołnierzach.
Aluminium (6061, 7075, 2014)400 do 480 °CPodgrzewane matryce i ścisła kontrola temperatury. Części zawieszeń, lotnicze i konstrukcyjne.
Tytan (Ti-6Al-4V)900 do 980 °CKuty poniżej temperatury przemiany beta. Mniej kuźni, dłuższe terminy i rygorystyczna dokumentacja procesu.
Stop niklu (Inconel 718)990 do 1120 °CDuże naciski prasy i niewielu zdolnych dostawców. Części turbin oraz dla ropy i gazu.
Mosiądz i miedź650 do 800 °C dla mosiądzuKucie mosiądzu na gorąco dla korpusów zaworów i armatury. Dobra powierzchnia i niska porowatość.

Stal węglowa

Domyślny materiał kuty i ten o najszerszej bazie dostawców. Z niego wykuwa się większość kołnierzy, wałów, odkuwek kół zębatych i ogólnych wyrobów metalowych.

  • Popularne gatunki1020, 1045, ASTM A105 oraz A350 LF2 do pracy w niskiej temperaturze.
  • Zakres kucia1100 do 1250 °C.
  • Typowe częściKołnierze, armatura, wały, odkuwki kół zębatych, dźwignie i narzędzia ręczne.
  • Na co uważaćPo kuciu często stosuje się normalizowanie. Hartowanie i odpuszczanie zwiększa wytrzymałość gatunków średniowęglowych.

Stal stopowa

Stal z dodatkiem chromu, molibdenu, niklu lub wanadu dla wytrzymałości i hartowności. Zwykle poddawana obróbce cieplnej albo nawęglana, jak w kołach zębatych.

  • Popularne gatunki4140, 4340, 8620 oraz gatunki chromowo-molibdenowe, takie jak F11 i F22.
  • Zakres kucia1100 do 1230 °C.
  • Typowe częściWały korbowe, osie, koła zębate, sworznie maszyn ciężkich i części ciśnieniowe na wysokie temperatury.
  • Na co uważaćProszę podać wymaganą twardość lub klasę wytrzymałości, a nie tylko gatunek. O właściwościach decyduje obróbka cieplna.

Stal nierdzewna

Gatunki austenityczne, dupleks i utwardzane wydzieleniowo, odporne na korozję. Okno kucia jest węższe niż dla stali węglowej, a matryce zużywają się szybciej.

  • Popularne gatunkiF304, F316, dupleks F51 i 17-4 PH.
  • Zakres kucia1050 do 1200 °C.
  • Typowe częściKorpusy zaworów, armatura, kołnierze, części pomp i osprzęt morski.
  • Na co uważaćPrzesycanie po kuciu. Dupleks wymaga ścisłej kontroli temperatury, aby zachować równowagę faz.

Aluminium

Lekkie i kute w znacznie niższej temperaturze niż stal. Matryce są podgrzewane, a okno temperatury wąskie.

  • Popularne gatunki6061, 6082, 7075 i 2014. Odkuwki matrycowe z aluminium obejmuje norma ASTM B247.
  • Zakres kucia400 do 480 °C.
  • Typowe częściWahacze zawieszeń, części kół, okucia konstrukcyjne i obudowy.
  • Na co uważaćProszę podać stan utwardzenia, na przykład T6. Mocne gatunki, takie jak 7075, są bardziej wrażliwe na temperaturę kucia i na korozję naprężeniową.

Tytan

Wytrzymały, lekki i odporny na korozję, ale trudny w kuciu. Mniej kuźni składa oferty, a terminy są dłuższe.

  • Popularne gatunkiTi-6Al-4V (grade 5). Odkuwki tytanowe obejmują normy ASTM B381 i AMS 4928.
  • Zakres kucia900 do 980 °C, poniżej temperatury przemiany beta.
  • Typowe częściOkucia lotnicze, części silników, elementy medyczne i morskie.
  • Na co uważaćWsad jest drogi, a wskaźnik buy-to-fly niski, więc masa wsadu liczy się bardziej niż w stali. Proszę liczyć się z rygorystyczną dokumentacją procesu.

Stopy niklu

Stopy żaroodporne o wysokiej wytrzymałości w podwyższonej temperaturze. Wymagają dużych nacisków prasy i wąskiego okna kucia.

  • Popularne gatunkiInconel 718 i 625. Odkuwki ze stopów niklu obejmuje norma ASTM B637.
  • Zakres kucia990 do 1120 °C.
  • Typowe częściTarcze i pierścienie turbin, części odwiertowe dla ropy i gazu, łączniki.
  • Na co uważaćNiewielu dostawców ma odpowiednią moc pras i kontrolę pieców. Proszę wcześnie zapytać o ścieżkę obróbki cieplnej i plan badań.

Mosiądz i miedź

Mosiądz kuty na gorąco daje gęste części o dobrej powierzchni i niskiej porowatości. Gatunki bezołowiowe są dziś powszechne w częściach dla instalacji wodnych.

  • Popularne gatunkiCW617N, C37700 i mosiądz bezołowiowy. Odkuwki matrycowe ze stopów miedzi obejmuje norma ASTM B283.
  • Zakres kucia650 do 800 °C dla mosiądzu.
  • Typowe częściKorpusy zaworów, armatura, części instalacji wodnych i złącza elektryczne.
  • Na co uważaćProszę sprawdzić limit ołowiu obowiązujący na Państwa rynku, bo to on decyduje o tym, który gatunek można zastosować.

Pytania o materiały do kucia

Który materiał jest najtańszy do kucia?

Stal węglowa. Baza dostawców jest najszersza, a okno kucia szerokie. Stal nierdzewna, tytan i stopy niklu kosztują więcej za kg i trudniej się je kształtuje, co zwiększa zużycie matryc i obciążenie prasy.

Czy muszę podać dokładny gatunek?

Tak. Proszę podać gatunek i specyfikację, na przykład ASTM A182 F316 lub Ti-6Al-4V wg AMS 4928. Ogólna nazwa, jak "stal nierdzewna", nie mówi dostawcy, jaki stop kupić ani jakie badania wykonać.

Czy mogę dostarczyć własny materiał?

Niektórzy dostawcy przyjmują wsad od klienta, ale wielu woli kupować własny, aby powiązać wytop ze świadectwem hutniczym. Jeśli chcą Państwo dostarczyć materiał lub wymagają wskazanej huty, proszę to zaznaczyć w RFQ.

Które materiały mają najmniej dostawców?

Tytan i stopy niklu. Wymagają dokładniejszej kontroli temperatury, większych nacisków prasy i obszerniejszej dokumentacji procesu, więc mniej kuźni składa oferty, a terminy są dłuższe.

Czy gatunek i specyfikacja są znane?

Proszę wpisać obie w RFQ razem z masą i roczną ilością. Dopasujemy do 3 dostawców, którzy kują ten stop, i odpowiemy w ciągu 24 godzin roboczych.